« Защо ни трябва климатик и през зимата

Отоплителните уреди през зимата изсушават въздуха при което влажността в помещението достига критичният минимум от 20%. Оптималният начин да постигнем оптималната температура спрямо влажността на въздуха е 

отоплението през зимата с климатик. 

Най-ефективно за отопление през зимата е да се използват дърва (чрез отоплителна система) и климатик. Трябва да се има предвид, че отоплението на помещенията във всички случаи с изключение на климатика се извършва не непосредствено от енергоносителя, а чрез отоплителна система, предполагащо наличие на радиатори в помещенията и директно нагряване на въздуха чрез топлообмен.

През зимата обаче затопленият по този начин въздух в помещенията ще доведе до относителна влажност 20% при температура 20°С, респ. усещане на дискомфорт, сухота на лигавиците на горните дихателни пътища с влошена филтрационна способност за прах и въздушна микрофлора и намаляване на защитните сили на организма. Единствено климатикът, в зависимост от неговата изработка, може да позволи изменение на параметрите на въздуха така, че да бъдат най-благоприятни за човека.

Използването на климатик може да позволи плавна и точна регулация на температурата и влажността на въздуха. Останалите горива, както отбелязахме, отдават енергията си на човека опосредствано, чрез отоплителна инсталация, при което единствено се внася топлина в помещението, но липсва всякаква регулация на влагосъдържанието и води до изсушаване на въздуха в помещенията.

Ако се използва камина за отопление, то нагряването става предимно чрез радиационно излъчване от изгарящите продукти. Предната част на камината е изцяло открита и от помещението се засмуква голямо количество въздух с постоянно проветряване, докато камината гори, което е необходимо за отстраняване на димните газове. Изнесеният по този начин през комина въздух се замества от външен въздух с ниска температура и малко влагосъдържание.

Единствено увеличаване на влагосъдържанието може да се получи при отопление с газови печки, при които става директно изгаряне на газа (пропан-бутан) в помещението. Като продукт от горенето се получава водна пара, която в студени дни кондензира върху ограждащите помещението повърхности.